História skupiny od začiatkov po súčastnosť


                                         Začiatky


Spoločnosť priateľov histórie a historického šermu RÁD SV. MICHALA vznikla v roku 1997, keď sa dalo dokopy niekoľko mladých ľudí v Starej Ľubovni, ktorí sme mali záujem o históriu a historický šerm. Prvé schôdzky a tréningy sa konali v Centre voľného času v Starej Ľubovni. Je zaujímavé, že na začiatku sme mali v skupine viac báb ako chalanov. To sa však časom (žiaľ) upravilo. Cez zimu tvrdo trénujeme a traja členovia sa zúčastňujú šermiarskej školy. Po zničení pár lámp v CVČ, dostávame na jar 1998 výpoveď z priestorov a musíme si hľadať nové miesto na tréningy. V ústrety nám vychádza Mestský úrad a ponúka pivničné priestory v jednom z historických domov na Námestí sv. Mikuláša. 17. mája 1998 slávnostne otvárame náš nový klub a pri tejto príležitosti organizujeme Deň šermu s účasťou spriatelených šermiarskych skupín FORTIS a SARUS. Program sa vydaril a mesto je spokojné. Už o pol roka nás z priestorov vyháňa spodná voda a predstavitelia mesta nám ponúkajú náhradné priestory na poschodí. V roku 1998 máme mnoho vystúpení, napr. v Prešove, kaštieli Strážky, na hradoch Strečno, Trenčín, Slovenská Ľupča, Spišský hrad, Bojnice a poľská Niedzica.

                                           1999

V tomto roku sme začali aj s inými činnosťami. Začíname publikovať sériu článkov o neznámych miestach v histórii mesta v Ľubovnianskych novinách a zapájame sa aj do archeologického výskumu na hrade Plaveč. V letnej sezóne sa dostávame s našim programom do Prešova, Štítnika a Vsetína a na hrady Bratislava, Strečno (kde si robíme rekord 22 vystúpení za deň), Spiš, Strážky a viackrát vystupujeme aj doma. Opäť sme zorganizovali Šermiarske dni v Starej Ľubovni za účasti šermiarských skupín FORTIS, SARUS, CORVUS ARMA a ARAMIS. Sezónu končíme 29. septembra vystúpením na jarmoku v Starej Ľubovni.

                                           2000

Cez zimu znova pracujeme na zlepšovaní šermu a vo februári začíname nacvičovať scénku o upaľovaní (nevinnej) bosorky. Dostávame sa prvýkrát aj do TV, keď u nás STV točí dokument o meste. Nastávajú prvé problémy a skupinu opúšťa pár nespokojných šermiarov. Prijímame ale nových členov a s nacvičeným programom vystupujeme na rôznych akciách.

                                      2001 - 2004

Nastávajú ťažké roky. Odchádzajú ďalší šermiari a tak na tradičnom ukončení sezóny na Ľubovnianskom jarmoku zostávame len štyria. Program s ohňovou šou (našou prvou) má veľký úspech a sezóna roku 2000 sa končí predsa len šťastne, lenže... V novej sezóne zostáva už iba jediný člen Jano Kober, ktorý poctivo trénuje a pravidelne sa zúčastňuje (vysokých) šermiarskych škôl, kde získava neoceniteľné skúsenosti. Nadväzuje kontakty s niektorými bývalými členmi skupiny a tí mu pomáhajú zhromažďovať rôzne materiály o umení šermu. V roku 2003 sa vracia pár bývalých členov a po jesennom nábore čerstvých nadšencov sa skupina rozbieha nanovo. V novej sezóne máme síce iba jedno vystúpenie na hrade Ľubovňa, ale pravidelne trénujeme a zvyšujeme úroveň nášho šermu. Noví členovia sú celkom šikovní a tak začíname pripravovať program na sezónu 2005.

                                           2005

Pred sezónou sme nacvičili scénku o odvekom boji dobra a zla. Máme s ňou úspech a znova sa zúčastňujeme šermiarských akcií na Slovensku a v Poľsku. Spomeniem napríklad Kremnicu, Spišský hrad, Starú Ľubovňu či poľské Debno. Jano prekladá do slovenčiny malú šermiarsku knihu o boji obojručnými kladivami Le jeu de la hache. Sezónu končíme Ľubovnianskym jarmokom, kde predstavujeme našu novú mini scénku, tentoraz netradične humornú. Má obrovský úspech a my sa znova vraciame do povedomia ľudí.

                                      2006 - 2007

Po vážnych a smutných scénkach sa dáva
me na komédie. Nacvičujeme scénku Vojaci a zbojníci, ktorá má u divákov úspech. Ďalej sa zlepšujeme v šerme a zúčastňujeme sa Nemeckej školy šermu 2+. V sezóne 2007 vytvárame jednotku halapartníkov a zúčastňujeme sa viacerých akcií po celom Slovensku.

                                      2008

 

S malými obmenami sme vystupovali celý rok so scénkou o Vojakoch a zbojníkoch. Podarilo sa vytvorenie halapartníckej jednotky, ktorá funguje s obmenou ľudí na základe spoločných povelov.

                                     2009


Tento rok sa niesol v znamení novej dramatickej scénky z prostredia malomeštianstva a bosoriek, ktorá vyvolala značný ohlas u divákov, a to pozitívny, ako aj negatívny. Ďalej sa pracuje na rozvíjaní halapartníckej jednotky a tiež na čo najväčšom priblížení sa kostýmov k naozajstnej vernej historickej podobe.

 

 

Vývoj skupiny

1 | 2 >>
/album/vyvoj-skupiny/s01-jpg/
/album/vyvoj-skupiny/s02-jpg/
/album/vyvoj-skupiny/s04-jpg/
/album/vyvoj-skupiny/v02-jpg/
/album/vyvoj-skupiny/s07-jpg/
/album/vyvoj-skupiny/s08-jpg/
/album/vyvoj-skupiny/v07-jpg/
/album/vyvoj-skupiny/my-jpg/
/album/vyvoj-skupiny/my2-jpg/
/album/vyvoj-skupiny/my3-jpg/
1 | 2 >>

Vyhľadávanie

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.